BABKA ŤAPKA

Babka Ťapka doťapkala

Milí přátelé a známí Anny Johany Nyklové alias Babky Ťapky,

je to už dva roky, co jsme, jako nejbližší rodina, sledovali naši maminku a babičku v počátcích jejího chřadnutí a ztráty fyzických sil. Naši nabídku přestěhovat se k nám do jižních Čech ale důsledně odmítala. Milovala Prahu i když v okolí Netolic se jí velmi líbilo a zvláště zdejší rybníky a příroda ji okouzlily. Z počátku se zdálo, že elektrický skůtr, jehož koupi si prosadila a úspěšně jej pak na několik měsíců i osedlala (říkala mu Šemík), mnohému pomůže a zachrání.

Po půl roce, někdy začátkem roku 2017, bylo patrné, že zdravotní problémy se čím dál více zvětšují a fyzických sil ubývá. Rozhodli jsme se zajistit pobyt v rehabilitačním centru Chvaly, ze kterých se vrátila povzbuzená a s novým elánem a dalšími plány.

Od září, kdy se vrátila do svého bytu v Praze, se její stav dále zhoršoval, ale ona se nechtěla jen tak lehce vzdávat a znovu odmítla přesun na jih. Až v polovině prosince zavolala, že už je to všechno nad její síly.

Slunečné dubnové dny užívala venku kolik jen vydržela a zdálo se, že tím i trochu pookřála. Poslední den nad námi vyhrála ještě svou poslední karetní partii, unavená, ale natěšená na další den, se rozloučila a šla spát. Odešla pokojně ve spánku, tak jak si celý život přála.

Své tělo darovala anatomickému ústavu Karlovy univerzity pro výuku studentů. Chtěla být totiž i po své smrti nějak užitečná. Taková byla a tak i žila, svobodomyslně a po svém, s radostí a naplno, tak, jak jí bylo dáno.

Dcera Jaroslava s rodinou


Laskavým čtenářům se na vědomost dává, že křest knihy SNĚNÍ BABKY ŤAPKY, který se konal v pondělí 12. prosince 2016 v 18 hod. za přítomnosti kmotry paní JANY KOUBKOVÉ byl úžasný a všichni jsme byli plni pozitivní energie. Kniha je vázaná, v retrostylu, 389 stran se 40 dobovými fotografiemi, z nichž nejstarší je z roku 1910. Její autorská cena je 230,- Kč + event. balné a poštovné 70,- Kč, takže celkem za tři stovky. Kdo máte zájem, napište mi a ráda vám ji pošlu.


Anonce ke SNĚNÍ BABKY ŤAPKY

Autorka mapuje svůj život od útlého dětství až do svého osmdesátého roku a protože na ni měla neblahý vliv 2. světová válka, kdy byla dokonce při bombardování Kolína částečně zasypána, zachytila i všechny politické události, které se jí přímo dotýkaly nebo o nich věděla.

Mimo souvislého vyprávění o jejím životě, je zde zařazeno i padesát pět příběhů, zpracovaných jako povídky, které ale mají vždy nějakou pointu. Až na jedinou událost, kdy zařadila i jeden vtip, což byl mimochodem její první literární pokus, jsou všechny ostatní příběhy autentické z jejího života. Je zde vlastně zachycen život obyčejné české ženy. I zařazené pokusy o poezii jsou vyjádřením jejího vnitřního myšlení.

Čtenář se rozhodně nebude nudit, o čemž svědčí nadšení posluchači při autorských čteních v knihovnách a klubech pro seniory, které autorka ve svých osmdesáti pěti letech po celé naší krásné vlasti neustále pořádá.


Ohlasy čtenářů

Dobrý den vážená paní Nyklová.

Musím Vám poděkovat za Vaši další knihu. SNĚNÍ je nejen kronikou vašeho života, ale zároveň přehledem běhu událostí v naší zemi. Díky této knize jsem se opět vrátila do míst, která jsem navštívila i já - ne na lyžích, ale při pěší turistice - Chopok, Jasná, Zahrádka, Karlova Studánka, Barborka atd. Máte můj obdiv, jste úžasná. Přeji Vám hodně zdraví a ještě jednou velice děkuji. Marie H., Havlíčkův Brod.


Moc děkuji za knížku i za fotečku. Překvapilo mne, jak je knížka obsáhlá… těším se, až si v ní budu číst a na fotce Vám to moc sluší, to se musí nechat… jste pro mne, jak už jsem Vám i dříve psala, inspirací, že i ve vyšším věku si může člověk plnit sny a být mladistvý tělem i duchem! Tak ať se Vám dál daří plnit si svá přání. Mějte se pěkně a zase někdy na viděnou… J. V., Městská knihovna Týniště nad Orlicí, 26. ledna 2017.


Milá Johanko,

jen krátký pozdrav, jsem ve Tvém vyprávění v roce 1968 a MOC si to užívám! Musím kajícně přiznat, že jsem ke knize přistupovala skepticky, protože jsem si říkala, lepší než Nový Zéland už to být nemůže. Ale může :-) Je to jiné a pro mne opět velmi zajímavé. Jednak Tě znám a netušila jsem spoustu věcí z Tvého života a jednak jsem hodně z doby, kterou popisuješ, prožila také, takže je to takové příjemné (někdy i nepříjemné) připomenutí doby a jejích událostí. Jsi opravdu MOC šikovná a já Ti i nadále ve všem držím palce...

Měj se moc hezky Milena.


Vážená paní Nyklová,

děkuji za knihu, která v pořádku dorazila.

Jsem z ní nadšená; obdivuji Vás, jakým způsobem jste knihu napsala; podle mého by si zasloužila být "povinnou" četbou pro školáky či studenty. Vy jste v ní dokázala nejen popsat svůj život, ale zároveň to je poutavý dějepis v "malém".

Děkuji Vám a přeji Vám hlavně zdraví a elán do splnění si dalších snů, které jistě máte. Budu se snažit domluvit termín na Vaše autorské čtení (možná i ve spolupráci s místní knihovnou, kterou oslovím; chodí k nám do Domova 1x měsíčně číst klientům) a pevně věřím, že se setkáme, velice bych si to přála.

Mějte se pěkně a těším se na setkání s tak vyjímečnou osobností, za jakou Vás považuji jistě nejen já.

S pozdravem a úctou Miluše Š.

Hlinsko, 20. 12. 2016


BABKA ŤAPKA na kraji světa aneb NOVÝ ZÉLAND očima české babičky

Logo BABKA ŤAPKA vzniklo po jejím třiměsíčním putování po Novém Zélandu, uskutečněném v jejich 72 letech, o kterém napsala cestopis „BABKA ŤAPKA na kraji světa aneb NOVÝ ZÉLAND očima české babičky“. Sama si ji dala vytisknout a sama ji také při 170 autorských čteních po celé republice prodávala. Kniha je zcela rozebrána.

Tři kratší práce jsou spojeny pod jedním názvem ZE ŽIVOTA BABKY ŤAPKY:

VENDELÍN A BABKA ŤAPKA

Humorné vyprávění o příhodách s nalezeným pejskem, s neobvykle dlouhým jazykem, kdy se autorka, jako nezkušená chovatelka, dopouští řady chyb. Bylo to v kritické době, kdy jí tento tvoreček pomohl opět se postavit na nohy a vzepřít se nepřízni osudu. Malíř Marek Brodský, kterému se knížka líbila, jí věnoval několik kreseb.

WIMBLEDON A BABKA ŤAPKA

Autorka si konečně splnila svůj dlouholetý sen a navštívila Londýn v době wimbledonského turnaje. Její poutavé vyprávění s vlastními fotografiemi a rozhovory s návštěvníky z celého světa, nám přibližuje všechny zajímavosti nejstaršího tenisového klání na světě.

KONCERT

Vyprávění o tom, co se autorce přihodilo, když se konečně zase jednou vypravila na koncert.


Přečtěte si
Poslechněte si
Prohlédněte si
  • Fotografie z Březnice a hlavně ze křtu,
  • případně video. Video je trochu větší (197 MB), takže stahování může trvat dlouho.